نبی: بدهی پرسپولیس به شهر خودرو ناگهان پرداخت نمی‌شود/ اساسنامه پاشنه آشیل فدراسیون فوتبال بود

آنا پرس . ۱۴۰۱/۴/۳،‏ ۱۳:۰۳


دبیرکل پیشین فدراسیون فوتبال گفت: امیدوارم پرسپولیسی ها با شهرخودرو به جمع‌بندی برسند تا پنجره باشگاه پرسپولیس باز شود.

به گزارش گروه ورزش خبرگزاری آنا، مهدی محمد نبی درباره طلب باشگاه شهر خودرو از پرسپولیس که ماجرای آن از زمان عضویت خودش در هیئت مدیره تیم تهرانی آغاز شده است، اظهار کرد: درویش مدت کمی است که در پرسپولیس مسئولیت دارد و بحث بدهی از محل‌های مختلف سبب می‌شود به او فشار وارد شود. امیدواریم هرچه سریع‌تر بتواند بدهی شهر خودرو را تسویه کند. در آن زمان هم انصاری‌فرد طبق توافق با حمیداوی زمان گرفته بود تا بدهی پرسپولیس پرداخت شود. آن زمان گذشت و هیئت مدیره و مدیرعاملی که در آن دوره در پرسپولیس بودند جدا شدند.

وی ادامه داد: اکنون بحث به دوره مدیریت درویش رسیده است. او جزو پیشکسوتانی است که در ورزش سابقه دارد و امیدوارم طرفین بنشینند و با هم به جمع‌بندی برسند تا پنجره باشگاه پرسپولیس باز شود. البته خود حیدرپور هم می‌داند که ناگهان پنج تا هفت میلیارد پول بابت تاخیر و تادیه به شهر خودرو نمی‌رسد و باید در مورد این مبلغ بررسی‌های لازم انجام شود.

نبی درباره اینکه خالی شدن خزانه مربوط به کدام دوره مدیریتی بود، توضیح داد: بخشی از این موضوع به دلیل دریافت نشدن منابع درآمدی‌مان از فیفا و AFC است. همه می‌دانیم چه مشکلاتی داریم و به همان دلایل آنها مبالغ در وجه فدراسیون را پرداخت نمی‌کردند. طبیعی بود فدراسیون فوتبال با خزانه خالی مواجه شود. از طرفی وقتی کرونا آمد، بیشتر مجموعه‌هایی که با فدراسیون، سازمان لیگ و حتی باشگاه‌ها قرارداد تبلیغاتی داشتند به دنبال اقاله قرارداد رفتند زیرا خودشان هم درآمدی نداشتند که بخواهند درآمد فدراسیون را بدهند. در کنار این مسئله اساسنامه پاشنه آشیل فدراسیون بود. فیفا و AFC اولتیماتوم و تاکید مکرر داشتند که باید اساسنامه را به سرانجام برسانید و هرچه سریع‌تر انتخابات را برگزار کنید. این موارد جزو بحران‌هایی بود که در کف فوتبال وجود داشت. بحران‌های دیگری هم بود. سعی کردیم در سال ۹۹ آرامش را در سطح فوتبال ملی کشور ایجاد کنیم و نمی‌خواستیم به این بحران‌ها چندان پرداخته شود.

دبیرکل پیشین فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه او توانست وضعیت اساسنامه را به سر و سامان برساند اما چه اتفاقی رخ داد که نتوانستیم برای بند یک تاییدیه بگیریم، توضیح داد: از سال ۸۶ انتخابات فدراسیون طبق اساسنامه قدیمی برگزار شد. فدراسیون در سال ۹۰ انتخابات را طبق اساسنامه‌ای که فیفا مدنظر داشت، برگزار کرد. از آن سال به بعد فیفا برای همه فدراسیون‌ها الزام کرده بود که حتما باید اساسنامه به روز رسانی شود. قبل از من به هر دلیل این کار انجام نشد و حتی انتخابات اسفند سال ۹۸ به دلیل تایید نشدن اساسنامه از طرف فیفا، لغو شد.

نبی افزود: پس از حضور من در فدراسیون در سال ۹۹ با حضور اعضای کمیته های وضعیت، دپارتمان حقوقی و بین‌الملل فدراسیون و کارشناسان حقوقی و بین‌الملل وزارت ورزش یک تیم را تشکیل دادیم. این تیم اساسنامه‌ای را مدون کرد و آن را برای اعضای مجمع فرستاد. نقطه نظرات آنها را گرفت و مجدد اساسنامه به کمیته حقوقی و تدوین مقررات آمد. در ادامه در هیئت رئیسه فدراسیون روی آن چکش کاری اساسی انجام دادیم و سپس برای فیفا فرستادیم. البته به این دلیل که در آن ایام حضور فیزیکی در فیفا میسر نبود، از طریق کنفرانس تلفنی و وسایل ارتباطی معمول، مذاکراتی با مسئولان بخش پرونده‌های اساسنامه در فیفا و AFC داشتیم.

وی ادامه داد: در تمامی جلسات کارشناسان حقوقی و معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش هم حضور داشتند. در نهایت فیفا اساسنامه را با تعریف ماهیت قانونی و حقوقی‌اش پذیرفت. در بند یک تعریف آمده و زمانی را برای ما در نظر گرفتند که این بند اصلاح شود. در جلسه تودیع و معارفه هیئت رئیسه جدید، اعلام کرد هیئت رئیسه قبلی زحمت خود را کشیده و هیئت رئیسه جدید باید در خصوص تعهدی که به فیفا در مورد یک داده شده است باید تلاش کند و آن را به مجموعه هیئت وزیران ببرد. این اتفاق در زمان سلطانی‌فر افتاد. در دولت قبلی این بند به تایید رسید. البته کارشناسان حقوقی نهاد هم آن را تایید کردند.

دبیرکل پیشین فدراسیون فوتبال درباره اینکه چرا بند یک اساسنامه با وجود تمام این اقدامات و گذشت بیش از یک سال همچنان به تایید نرسیده است، پاسخ داد: در آن زمان به علی نژاد گفتم باید کمیته‌ای در فدراسیون و بخش‌های مختلف تشکیل شود. او هم این کمیته را برای پیگیری بحث اساسنامه تشکیل داد. مجلس شورای اسلامی نقطه نظراتی دارد که آن هم باید دیده شود. اگر این پروسه برای رسیدن به مسیر بخواهد روال عادی را طی کند، یک سال زمان نیاز است. در غیر این صورت اگر بخواهد اعمال نظر صورت بگیرد، شاید ظرف شش ماه هم بتوانند کار را انجام بدهند و امیدواریم فدراسیون بعدی بحث را تمام کند.

نبی درباره اینکه آیا این بحث مهم‌ترین چالش فدراسیون بعدی است، توضیح داد: صددرصد. هر مسیری را بخواهید دنبال کنید باید تابع قوانین و مقررات باشید. ما تابع مقررات کشور و همین طور منشور المپیک بوده و هستیم اما مراجع بالاتری دیگری هم هستند.

/

مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.

    اخبار مشابه