نشست قریب‌الوقوع گروه‌های سیاسی عراق درباره تشکیل دولت

خبرگزاری فارس . ۱۴۰۱/۴/۳،‏ ۱۴:۳۰


منابع عراقی از افزایش رایزنی‌ها برای ایجاد ائتلاف بزرگ جهت تشکیل دولت جدید خبر دادند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، همزمان با خروج جریان صدر از روند سیاسی، برخی منابع عراقی گزارش دادند که رایزنی‌ گروه‌های مختلف این کشور برای تشکیل دولت جدید افزایش یافته است.

در همین رابطه، روسای فراکسیون‌های سیاسی سعی دارند طی روزهای آینده نشستی را برگزار و طی آن سازوکار تشکیل کابینه بر اساس ضوابط و برنامه دولتی که گروه‌های مربوطه تعیین کرده‌اند، بررسی کنند.

بنابر گزارش شبکه «الیوم»، یک آگاه گفت که چارچوب هماهنگی شیعیان به منطقه کردستان عراق جهت تعیین تکلیف پرونده نفت، تقریبا چراغ سبز نشان داده و در انتظار نتایج گفت‌وگوها و بررسی‌ها برای نشان دادن چراغ سبز نهایی جهت توافق با شرکت صادرات نفت «سومو» عراق است و بغداد نیز در جریان طرح‌های جدید منطقه کردستان قرار خواهد گرفت.

به گفته این ، دولت آینده نیز بر سر سه محور مهم اعم از ایجاد فرصت کاری برای بیکاران، فعال‌سازی دو بخش خصوصی و مختلط و پرونده‌های خدماتی، سلامت و انرژی تمرکز خواهد داشت.

همچنین «معین الکاظمی» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح گفت که دولت آینده نماینده همه طرف‌های سیاسی مورد توافق خواهد بود و چارچوب هماهنگی نیز طرح‌های زیادی برای ایجاد اتحاد شیعیان و توافق بر سر نامزد نخست وزیری دارد.

اخیرا «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر در اظهاراتی خروج خود را از فرایند سیاسی عراق رسما اعلام کرد. 

جریان صدر در انتخابات عراق موفق شده بود با کسب ۷۳ کرسی از اصل ۳۲۹ کرسی پارلمانی در صدر قرار گیرد و پس از آن، ائتلاف سنی تقدم با ۳۷ کرسی و ائتلاف دولة القانون با ۳۳ کرسی، حزب دموکرات کردستان عراق با ۳۱ کرسی، ائتلاف کردستان و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری با ۱۷ کرسی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

دولت عراق چارچوب هماهنگی بغداد
مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.

    اخبار مشابه