رایزنی تلفنی وزرای خارجه چین و ایران

دنیای اقتصاد . ۱۴۰۱/۴/۳،‏ ۱۳:۴۱


مهر : «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین و امیرعبداللهیان همتای ایرانی وی در تماسی تلفنی گفتگو کردند.

وبگاه وزارت خارجه چین، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین و امیرعبداللهیان همتای ایرانی وی در تماسی تلفنی گفتگو کردند.

بر اساس اعلام این وبگاه، وزیر امور خارجه چین در گفتگو با حسین امیرعبداللهیان در خصوص مذاکرات برچیدن تحریم های ضدایرانی در نشست های وین تأکید کرد: طرف آمریکایی باید با جدیت مسئولیت های خود را درک کرده و به خواسته‌ های منطقی طرف ایرانی پاسخ مثبتی بدهد.

بیانیه وزارت خارجه چین در این خصوص اضافه می کند: امیرعبداللهیان (در این تماس تلفنی) به وانگ یی گفت که رفتار قلدرمأبانه آمریکا مانع اصلی مذاکرات کنونی است. طرف ایرانی قاطعانه از منافع ملی خود محافظت خواهد کرد و همچنین قاطعانه متعهد به حل و فصل اختلافات از طریق مذاکره به منظور دستیابی به توافق در سریع ترین زمان است.

این بیانیه در ادامه اضافه می کند: وانگ یی نیز در این رایزنی تلفنی گفت که چین هیچ گونه حرکت غیرسازنده ای را که منجر به تشدید وضعیت شود، تایید نمی کند. همه طرف ها باید از منطق صحیح درست و غلط حمایت کنند و بی وقفه برای رسیدن به توافق از طریق تلاش های دیپلماتیک تلاش کنند.

در بیانیه مذکور آمده است: چین مخالف سیاسی شدن امور آژانس بین المللی انرژی اتمی است و از حل و فصل مسائل باقی مانده از طریق گفتگو و همکاری بین آژانس و طرف ایرانی حمایت می کند. طرف آمریکایی باید با جدیت مسئولیت های خود را بشناسد و به خواسته های منطقی طرف ایرانی پاسخ مثبت دهد. چین به رعایت عدالت و حمایت از پیشبرد روند مذاکرات ادامه خواهد داد و مایل به حفظ ارتباط نزدیک با طرف ایرانی است.

مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.

    اخبار مشابه