معرفی تمام دنیاهای سینمایی دی‌سی

فوت و فن . ۱۴۰۱/۴/۳،‏ ۱۵:۵۹


معرفی تمام دنیاهای سینمایی دی‌سی

آثار دی‌سی نه تنها ارتباط منجسم و خوبی با یکدیگر ندارند بلکه در چهار دنیای سینمایی مختلف قرار گرفته‌اند و درک این موضوع می‌تواند برای بیننده‌ها بسیار دشوار باشد. کمپانی دی‌سی با توجه به موفقیت بسیار زیاد دنیای سینمایی مارول، اقدام به ساخت دنیای سینمایی خود کرد و این کار را با فیلم مرد پولادین (Man of Steel) شروع کرد. با این حال، از زمان شروع دنیای سینمایی گسترده دی‌سی که به نام DCEU شناخته می‌شود، حدود ده سال می‌گذرد که تنها دنیای سینمایی از آثار دی‌سی نیست. در حقیقت، دی‌سی چهار دنیای سینمایی متفاوت دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. همراه با ما باشید.

دنیای سینمایی گسترده دی‌سی

دنیای سینمایی گسترده دی‌سی (DCEU) با فیلم «مرد پولادین» شروع شد. پس از آن نیز فیلم بتمن دربرابر سوپرمن (Batman v Superman) به کارگردانی زک اسنایدر (Zack Snyder) ساخته شد. در همان سال ۲۰۱۶ میلادی نیز فیلم جوخه انتحار (Suicide Squad) اکران شد که به معرفی کاراکترهای مختلفی همچون هارلی کوئین با بازی مارگو رابی (Margot Robbie) و جوکر با بازی جرد لتو (Jared Leto) پرداخت.

فیلم واندر وومن (Wonder Woman) به کارگردانی پتی جنکینز (Patty Jenkins) در سال ۲۰۱۷ میلادی بار دیگر طرفداران را نسبت به این دنیای سینمایی امیدوار کرد. فیلم لیگ عدالت (Justice League) که قرار بود بزرگترین اثر این دنیای سینمایی باشد، در همان سال روی پرده سینماها آمد و با شکست روبه‌رو شد.

فیلم آکوامن (Aquaman) ساخته جیمز وان (James Wan) با فروش فوق‌العاده خود در گیشه جان تازه‌ای به این دنیای سینمایی بخشید و فیلم شزم (Shazam) نیز توجه بینندگان بیشتری را به آثار دی‌سی جذب کرد. پرندگان شکاری (Birds of Prey)، واندروومن ۱۹۸۴ (Wonder Woman 1984) و جوخه انتحار (The Suicide Squad) دیگر آثار دنیای سینمایی گسترده دی‌سی محسوب می‌شوند.

در سال ۲۰۲۲ میلادی، فیلم بلک آدام (Black Adam) و فیلم شزم! خشم خدایان (Shazam! Fury of the Gods) اکران می‌شوند. در سال ۲۰۲۳ نیز فیلم آکوامن و پادشاهی گمشده (Aquaman and the Lost Kingdom)، فیلم فلش (The Flash)، فیلم بلو بیتل (Blue Beetle) و احتمالا فیلم بت‌گرل (Batgirl) روی پرده سینماها می‌آیند تا آینده این دنیای سینمایی روشن‌تر به نظر برسد. سریال پیس‌میکر (Peacemaker) نیز جزو همین دنیای سینمایی محسوب می‌شود.

دنیای سینمایی اسنایدر

دنیای سینمایی اسنایدر (The Snyderverse) عبارتی است که اکثرا توسط طرفداران زک اسنایدر استفاده می‌شود که می‌خواهند این کارگردان دنباله‌های فیلم لیگ عدالت (Justice League) را بسازد که سیر متفاوتی از دنیای سینمایی گسترده دی‌سی را دنبال می‌کند. فیلم «لیگ عدالت» نسخه زک اسنایدر نشان داد که این کارگردان برنامه‌های طولانی‌مدت و بزرگی داشته و همین بینندگان را امیدوار کرده است.

یکی از تفاوت‌های فیلم «لیگ عدالت» نسخه زک اسنایدر با نسخه اصلی در آن صحنه‌هایی بود که سوپرمن لباس سیاه خود را برتن می‌کند که احتمالا این روند در دنباله‌های فیلم توسط زک اسنایدر ادامه پیدا می‌کرد. قبل از اینکه زک اسنایدر به هنگام تولید فیلم «لیگ عدالت» با مشکلات خانوادگی مواجه شد و از دنیای سینمایی گسترده دی‌سی کنار گذاشته شود، قصد ساخت دو دنباله برای فیلم «لیگ عدالت» را داشت اما به نظر می‌رسد که این برنامه‌ها در دستور کار سران کمپانی دی‌سی و برادران وارنر قرار ندارند.

دنیای سینمایی بتمن

پس از کناره‌گیری بن افلک (Ben Affleck) از کارگردان و بازی در فیلم بتمن (The Batman)، مت ریوز (Matt Reeves) ساخت این فیلم را در دست گرفت و رابرت پتینسون (Robert Pattinson) را برای ایفای نقش بروس وین انتخاب کرد. مت ریوز با این اثر سینمایی جذاب و تماشایی، دنیای سینمایی جدیدی را آغاز کرد که به نام دنیای سینمایی بتمن (The Batman’s Universe) شناخته می‌شود و ارتباطی با دیگر آثار دی‌سی ندارد.

این دنیای سینمایی جدید بر محوریت شخصیت بتمن و دشمنان او است و نسبت به دیگر آثار واقع‌گرایانه‌تر به نظر می‌رسد. مت ریوز در این فیلم نسخه متفاوت و جالبی از کاراکترهای بتمن، کت‌وومن، پنگوئن، ریدلر و حتی جوکر به نمایش گذاشته بود. ساخت فیلم «بتمن ۲» تایید شده است و سریال پنگوئن (The Penguin) و سریال تیمارستان آرکهام (Arkham Asylum) نیز از همین دنیای سینمایی برای پخش از سرویس آنلاین اچ‌بی‌او مکس در حال توسعه هستند.

دنیای سینمایی جوکر

فیلم جوکر (Joker) در سال ۲۰۱۹ میلادی به نویسندگی و کارگردانی تاد فیلیپس (Todd Phillips) روی پرده سینماها اکران شد و همه به آن به چشم اثری مستقل و یگانه نگاه می‌کردند. با این حال، به تازگی ساخت دنباله‌ای برای این فیلم تحت عنوان جوکر ۲: جنون مشترک (Joker 2: Folie à Deux) تایید شده تا به این صورت، دنیای سینمایی متفاوتی از آثار دی‌سی به نام دنیای سینمایی جوکر (Joker’s Universe) شکل بگیرد. از جمله کاراکترهایی از کمیک‌های دی‌سی که در فیلم «جوکر» معرفی شدند، می‌توان به توماس و مارتا وین، آلفرد و بروس وین جوان اشاره کرد.

بار دیگر تاد فیلیپس کارگردانی و نویسندگی فیلم «جوکر ۲» را در دست دارد و واکین فینیکس (Joaquin Phoenix) نیز بار دیگر ایفاگر نقش اصلی خواهد بود. برخی شایعات حاکی از آن هستند که لیدی گاگا (Lady Gaga) در این فیلم که اثری موزیکال خواهد بود، نقش هارلی کوئین را ایفا خواهد کرد اما این موضوع هنوز تایید نشده است.

مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.