بدنبال ساختار دیپلماسی اقتصادی

جامعه خبری تحلیلی الف . ۱۴۰۱/۵/۱۵،‏ ۲۳:۱۰


۲۵تیرماه همایشی بزرگ و درخور توجه نسبت به موضوع انتخاب شده برگزارگردید.

اقتصاد ایران، اقتصاد پویائی نیست مشکلات فراوان دارد و نسخه های متعددی برایش نوشته اند. اما ابتکار این همایش درخصوص موضوع کهنه شده اقتصاد لنگان ایران ازناحیه «دیپلماتهای»استخوان خوردکرده عرصه سیاست خارجی مورد توجه قرارگرفته است که انقلابیون مسلمان نسل اول وزارت امورخارجه راتشکیل می دهند. اینان اکنون «آرد ویخته والک آویخته اند» و هیچ تمنایی جز اعتلای ایران عزیز وتشیع علوی ندارند. وجه تمایز بی مثال اینان با دیگران درجهان دیده بودنشان است.هم شرق وهم غرب راخوب می شناسند!این شناخت شرق وغرب بسیار ارزشمنداست در«شناخت واقعی منافع ملی»!.

توسعه وپیشرفت ایران عزیزهیچ راهی ندارد جز «سیاست خارجی متوازن»بین اردوگاههای «قدرت»! برای توسعه همه جانبه نیازمند:

۱-سرمایه گذاری وتامین مالی

۲-دانش فنی وانتقال فن آوری

۳-مواد اولیه وماشین آلات مدرن

هستیم. این «سه» فقط در روابط بین الملل فراهم گردیده و اساس رابطه با جهان را «وزارت امورخارجه» برعهده داشته وسفارخانه های ایران درسراسر دنیا «ایران کوچکی» هستند نزد دولت و ملت کشور متوقف فیه. سفیر به مثابه رئیس جمهور و بقیه درسفارت یعنی همه وزارتخانه های ایران نزد آن کشور محسوب می گردند. اکنون که دیپلماتهای ارشد نسل اول وزارت امور خارجه آستین همت بالازده وعلم دیپلماسی اقتصادی را برافراشته اند تفاوتی ماهوی بر هر علاقه مند دیگری دارند که بدون تجربه در عرصه سیاست خارجی خواهان توسعه اند.

در این نیم نگاه قصد گزارش همایش را ندارم بلکه تذکرم برغیرت و همت نیرویهای ارزشمند دیپلماتیک کشور«سفرا» و سرکنسولان نظام عزیر اسلامی ایران است که خانه نشینی اجباری را مغایر انگیزه های دینداری و اعتقادی خود دانسته و اعتلای ایران و اسلام را در هر کسوتی که باشند عاشقانه وخالصانه پیگیرند. در این همایش بین حاضرین که اکثریتی از دیپلماتهای کشور بودند«کتاب خانه دیپلماسی» توزیع شد. این مجموعه همه آنچه که از«دیپلماسی اقتصادی» باید دانست عرضه می کند. دیدگاه قریب ۵۰ فرهیخته سیاستمدار و مسؤل رده بالا انعکاس یافته است. چند وزیر خارجه،۱۲دیپلمات ارشد،۲۴ وکیل مجلس شورای اسلامی،۱۲ شخصیت باتجربه و توانا دربخش خصوصی تا نشان داده شود در«نظر» نسبت به دیپلماسی اقتصادی نکته مجهول ومغفولی وجود ندارد. برآیند فوق العاده ارزشمند دو پنل مفصل همایش «ساختار تشکیلاتی دیپلماسی اقتصادی»بود که باید«وزارت امورخارجه»بنیان آن راتشکیل دهد. برونداد این همایش که تعیین «ساختار»است روز دوشنبه ۱۰مرداد در خانه دیپلماسی به بحث گذاشته شد. در این جلسه مجددا شاهد فوران همان دانش و تجربه بودیم که پیکره  «دیپلمات و دیپلماسی» و بطریق اولی «سفیر» جمهوری اسلامی ایران را به نمایش می گذاشت ، جنابان دکتر فدا حسین مالکی و دکتر خزائی «ساختاری»را ترسیم کردند که «قدرت عالمانه اش در شناخت و آمره اش در اجرا» توان رفع موانع راداشته باشد. ایشان بخوبی ترسیم کردند ریشه ها نگاه شخصی، جزیره ای دراقتصاد ایران با آبشخورهای منافع فردی در امضاهای طلائی چه آفت بنیان سوزی برای ایران بوده و هست!

این رایزنی ها تا رسیدن به نتیجه مطلوب «ساختارمناسب دیپلماسی اقتصادی» ادامه خواهد داشت. عهدی که برای اعتلای ایران عزیر و شیعه مظلوم بسته ایم اکنون برای ما سفرا که انجمن کرده ایم و زکات معرفت و تجربه درطبق اخلاص قرارداده ایم، تارسیدن به مراد و مقصودمان پایانی ندارد.

با استعانت از مردانگی و آزادگی سرور شهیدان حسین بن علی

* سفیر سابق ایران در سوئد، ایسلند، بلغارستان و لتونی

نوید صبح 

مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.