آخرین خبر از وین/ پیشرفت در تضامین، سکون در پادمان

دنیای اقتصاد . ۱۴۰۱/۵/۱۶،‏ ۴:۳۰


اکوایران : در حوزه تضامین آمریکا برخی خواسته های ایران را قبول کرده که مهم ترین معافیت به شرکت ها تا پایان قرارداد در صورت خروج احتمالی از برجام است.
بر اساس خبرهای رسیده روز دوم گفت‌وگوها در وین، با برگزاری جلسه‌ای میان مذاکره‌کنندگان ارشد جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در صبح جمعه و دیدار دوجانبه هیأت‌های ایران و اتحادیه اروپا در جمعه شب، پیگیری شده است.  به گفته منابع خبری بخش مهمی از گفت‌وگوها بر موضوع تعیین تکلیف آینده ادعاهای بی‌اساس علیه برنامه هسته‌ای ایران متمرکز است.
ایران تاکید دارد حل و فصل این مسئله و از میان برداشتن موضوعی که ممکن است در آینده به عنوان اهرم فشار علیه ملت ایران مورد سوء استفاده قرار گیرد، از اهمیت اساسی برخوردار است.
جمهوری اسلامی با تجربه قرار دادن الگوهای قبلی تاکید دارد:تعیین تکلیف نشدن ادعاهای پادمانی علیه برنامه هسته‌ای ایران، از یکسو راه را برای سوء استفاده در آینده باز کرده و از سوی دیگر بدعتی ایجاد می‌کند که به آژانس اجازه می‌دهد هر از چندگاهی به بهانه ادعاهای طرف‌های ثالث از جمله رژیم صهیونیستی، سوالات و ادعاهای تازه‌ای علیه ایران باز کند.

بر اساس شنیده ها در مذاکرات دو روز گذشته، در مورد یکی از دو مسائل باقی مانده بین دو طرف پیشرفت‌هایی  حاصل شده، اما هنوز تفاهم نهایی حاصل نشده است.

یک مطلع به اکو ایران گفت: در حوزه تضامین آمریکا برخی خواسته های ایران را قبول کرده که مهم ترین معافیت به شرکت ها تا پایان قرارداد در صورت خروج احتمالی از برجام است. در مقابل ایران نیز در حوزه تحریم های قرمز و خارج شدن برخی نهادها از فهرست تحریمی انعطاف به خرج داده است.
اما در حوزه پادمان و مسائل فنی که به ادعاهای هسته ای علیه ایران باز می گردد پیشرفتی رخ نداده و ایران نیز تاکید دارد توافق نیازمند حل و فصل این بخش در کنار تضامین است.
مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.

    اخبار مشابه