پروازِ موفق کوتاه ترین سفر هلیکوپتر «نبوغ» در مریخ

خبرگزاری صداوسیما . ۱۴۰۱/۹/۴،‏ ۱۸:۲۴


کوتاه‌ترین پرواز هلیکوپتر نبوغ ناسا فقط ۱۸ ثانیه زمان بُرد که با انجام این پرواز کوتاه، دو ویژگی جدید آن آزمایش شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هلیکوپتر نبوغ (Ingenuity) ناسا به تازگی یک پرواز «کوتاه، اما مهم» را انجام داد که فقط ۱۸ ثانیه طول کشید، یعنی حتی ۱۳ ثانیه کوتاه‌تر از اولین پرواز آن روی سیاره سرخ بود که فروردین سال گذشته انجام شد.
با اینکه پرواز Ingenuity بسیار کوتاه بود اما موفقیت آن در فاصله حدود ۵ متری زمین دو قابلیت جدید و مهم هلیکوپتر ناسا را آزمایش کرد: اجتناب از خطر در هنگام فرود و استفاده از نقشه‌های دیجیتال ارتفاع برای کمک به ناوبری.
«جاشوا اندرسون» از آزمایشگاه پیش‌رانش جت (JPL) ناسا که بر این ماموریت نظارت دارد، در پستی درباره آخرین پرواز هلیکوپتر توضیح داد: «Ingenuity به عنوان یک اثبات تجربی و عملی فناوری توسعه یافته و برای عملیات روی مریخ سطوح صاف و هموار طراحی شده است.»
همانطور که Ingenuity در کنار مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا به کاوش‌های خود در دهانه جیزرو مریخ ادامه می‌دهد، هر دو آن‌ها بیشتر از قبل با زمینه های چالش برانگیزی مواجه می‌شوند که گروه عملیاتی JPL انتظار آن‌ها را نداشته است.
نرم‌افزار جدید اجتناب از خطر باعث می‌شود تا هلیکوپتر از دوربین ناوبری رو به پایین خود برای شناسایی ایمن‌ترین محل برای فرود استفاده کند و همچنین به آن اجازه می‌دهد تا با خیال راحت در میان زمین‌های صخره‌ای فرود بیاید.
اندرسون در این باره می گوید: «در پرواز‌های قبلی، خلبانان Ingenuity باید نقاط فرودی بدون هر گونه سنگ یا موانع دیگر را پیدا می کردند که در هنگام فرود به وسیله نقلیه آسیب نرساند . دهانه جیزرو یک مکان صخره‌ای است، بنابراین پیدا کردن یک نقطه فرود امن در آن کار دشواری بود.»
گروه مسئول نبوغ در ناسا اکنون قصد دارد از نتایج این پرواز کوتاه و ساده برای انجام آزمایش‌های پیشرفته‌تر با قابلیت‌های جدید استفاده کند.
کوتاه‌ترین پرواز Ingenuity در ۲۳ نوامبر انجام شد که سی‌و‌چهارمین پرواز این هلیکوپتر کوچک محسوب می‌شود. طولانی‌ترین پرواز آن تاکنون ۱۶۹.۵ ثانیه طول کشیده است که در آگوست سال ۲۰۲۱ انجام شد.

مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.