درگیری بین نیروهای ارمنستان و آذربایجان در قره‌باغ

با اقتصاد . ۱۴۰۱/۹/۴،‏ ۱۸:۵۳


وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی درگیری با نیروهای ارمنستان و تبادل آتش بین دو طرف در منطقه مورد مناقشه در قره‌باغ شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری دولتی آذرتاج جمهوری آذربایجان، وزارت دفاع این کشور در بیانیه ای مدعی هدف قرار گرفتن محل استقرار نیروهای آذری در مناطق آغدام و خوجاوند توسط نیروهای ارتش ارمنستان شد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از پاسخ ارتش این کشور به حمله نیروهای ارمنی خبر داد.

جمهوری آذربایجان در حالی امروز مدعی هدف قرار گرفتن مرزبانان خود توسط نیروهای ارمنی شد که از لغو مذاکرات صلح در بروکسل با ارمنستان خبر داد.

الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان در نشستی خبری در باکو، اعلام کرد که ارمنستان تنها به شرط حضور امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه حاضر به شرکت در نشست صلح بروکسل شده است و این به معنای برگزار نشدن این نشست است.

از چند ماه پیش قرار بود در تاریخ ۷ دسامبر (۱۶ آذر) مذاکرات صلح بروکسل میان نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهوری آذربایجان برگزار شود.

باکو، پاریس را به رعایت نکردن بی‌طرفی و جانبداری از ارمنستان متهم می‌کند.

بر پایه این گزارش، مسکو که به میانجی‌گری اروپا در تنش منطقه قفقاز خوش‌بین نیست، امروز اعلام کرد که آماده میزبانی مذاکرات صلح است.

دیروز پاشینیان از متحدانش در سازمان پیمان امنیت جمعی که ائتلافی نظامی با رهبری مسکو است به دلیل شکست آنها در دفاع از ایروان در برابر جمهوری آذربایجان، انتقاد کرد. وی همچنین در نهایت پیش نویس بیانیه سازمان پیمان امنیت جمعی را به خاطر مسائل امنیتی با جمهوری آذربایجان امضا نکرد.

هفته گذشته رئیس‌جمهوری فرانسه و نخست‌وزیر ارمنستان در مورد تدابیری که می‌توان برای برقراری امنیت در قفقاز جنوبی به کار برد، دیدار و گفت‌وگو کردند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای کنترل منطقه قره باغ در دو جنگ با یکدیگر رو در رو شده اند که آخرین آن در سال ۲۰۲۰ بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ کشته برجای گذاشت. درگیری‌ها از آن زمان به طور منظم ادامه داشته همانطور که در ماه سپتامبر، ۲۸۶ نفر در جریان آن کشته شدند.

ارمنستان در ماه سپتامبر از سازمان پیمان امنیت جمعی و مسکو درخواست کمک نظامی کرد اما این ائتلاف تنها با اعزام دبیرکل خود به منطقه درگیری و پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای تحلیل وضعیت، واکنش نشان داد.

مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.