پوتین: الحاق دونباس به روسیه باید زودتر انجام می‌شد

مشرق نیوز . ۱۴۰۱/۹/۴،‏ ۲۰:۳۱


پوتین: الحاق دونباس به روسیه باید زودتر انجام می‌شد - مشرق نیوز

رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به توافق مسکو با قدرت های اروپایی برای پایان دادن به جنگ در دونباس در سال ۲۰۱۴ ، گفت: یکپارچگی روسیه و دونباس باید زودتر اتفاق می‌افتاد.

به گزارش مشرق، به نقل از خبرگزاری روسی تاس، ولادیمیر پوتین در نشستی با مادران نظامیان روس حاضر در جنگ اوکراین، با اشاره به توافق روسیه با قدرت‌های اروپایی برای پایان دادن به جنگ در دونباس در سال ۲۰۱۴، خاطرنشان کرد: ما در ابتدا این تصور را داشتیم که لوهانسک و دونتسک می توانند در چارچوب توافق مینسک به اوکراین برگردند.

وی افزود: اکنون معلوم شد پیوستن آنها به روسیه باید زودتر انجام می شد. در آنصورت، شاید غیرنظامیان و کودکان کمتری در بمباران های اوکراین کشته می شدند.

شهروندان جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک و همچنین مناطق آزاد شده خرسون و ژاپوروژیه در منطقه دونباس طی پنج روز، ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر (یکم تا پنجم مهرماه) در همه پرسی الحاق به خاک روسیه آراء خود را به صندوق انداختند.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۴ هم شبه جزیره کریمه با برگزاری همه پرسی به روسیه پیوست.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری‌ها در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

روسیه هدف از این عملیات را آزادسازی دونباس و پاک کردن اوکراین از وجود نئونازی ها در سازمان های دولتی این کشور اعلام کرده است.

مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.