«نتانیاهو» گروگان اصلاحات قضایی؛ افول دوباره ائتلاف کابینه رژیم صهیونیستی

تسنیم . ۱۴۰۲/۳/۶،‏ ۱۳:۴۵


نتانیاهو در دوراهی حفظ کابینه یا حفظ جایگاهش در بین افکار عمومی گرفتار شده است و یا باید کابینه ائتلافی را با تصویب اصلاحات قضایی حفظ کند یا به جایگاه خود در افکار عمومی و قرار گرفتن در رأس نظرسنجی‌ها فکر کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر فعلی رژیم صهیونیستی- که رکورد دار این پست در این رژیم است- حالا در وضعیتی گرفتار شده که با حرکت به سمت اصلاحاتی که وعده آن را به هم ائتلافی‌هایش در کابینه داده، در نظرسنجی‌ها افول می کند. او یا باید در کنار هم ائتلافی‌هایش در کابینه باقی بماند و به خواست آنها اصلاحات قضایی را پیش ببرد یا باید به آراء و افکار عمومی توجه کند و با حفظ جایگاهش، مراقب سقوط و احتمالاً حذف از عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی باشد.

آخرین نظرسنجی‌ها

براساس آخرین نظرسنجی به عمل آمده در رژیم صهیونیستی- که توسط شبکه 13 رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی انجام شد- در صورتی که همین هفته انتخابات برگزار شود، نتایج ذیل به دست خواهد آمد:

اردوگاه داخلی، به ریاست بنی گانتس 29 کرسی و حزب «لیکود»، به ریاست «نتانیاهو»، 25 کرسی به دست خواهند آورد. در همین نظرسنجی حزب «یش عتید»، به ریاست «یائیر لاپید»، 18کرسی، حزب «شاس»، به ریاست «آریه دری»، 9 کرسی، حزب «یهدوت هتوراه»، 7 کرسی، فهرست متحد عربی، 6کرسی، فهرست جبهه عربی برای تغییر، 5 کرسی، حزب «صهیونیزم مذهبی» به ریاست «اسموتریچ»، 5 کرسی و هر یک از احزاب «قدرت یهودی»، به ریاست «بن گویر»، «اسرائیل خانه ما»، به ریاست «لیبرمن»، حزب «مرتص» به ریاست «مراو میخائیلی» و حزب عربی تجمع ملی دموکراتیک به 4 کرسی دست خواهند یافت. نکته مهم در این نظرسنجی آن است که حزب قدیمی «کار» موفق به کسب دست کم 4 کرسی نخواهد شد و با این شرایط در این مقطع موفق به حضور در کنست نخواهد شد.

با این چینش ائتلاف حاکم- که ترکیبی از احزاب «لیکود»، «شاس»، «یهدوت هتوراه»، «صهیونیزم مذهبی» و «عوتصما» است- تنها موفق به کسب 50 کرسی خواهد شد. در مقابل، ائتلاف مخالفان کابینه (اپوزیسیون دولت)- که متشکل از «وحدت ملی»، «یش عتید»، فهرست متحد عربی، «اسرائیل خانه ما» و «مرتص» است- 61 کرسی را در اختیار خواهند داشت. در این بین 2 حزب فلسطینیِ «فهرست جبهه عربی برای تغییر»، با 5 کرسی و حزب «تجمع ملی دموکراتیک» با 4 کرسی در هیچ یک از 2 ائتلاف حضور ندارند و 9 کرسی از مجموع دو طرف کسر خواهد شد.

نتایج این نظرسنجی، شبیه و نزدیک به نظرسنجی مشابهی است که پیش از جنگ اخیر رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه انجام شده بود.

تفاوت نظرسنجی‌های پس از جنگ

پس از جنگی که رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه در اواسط ماه می 2023 به راه انداخت، نتایج نظرسنجی‌ها کمی تغییر یافته بود و تقریباً جایگاه احزابِ ائتلاف، با مخالفان دولت (اپوزیسیون) جابه جا شده بود. به این معنی که ائتلاف کابینه دارای اکثریت شده بود و اپوزیسیون همچون مقطع انتخابات گذشته در اقلیت قرار داشت. این همان اثری بود که جنگ افروزی رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه در افکار عمومی این رژیم به وجود آورد. یعنی «نتانیاهو» با به راه انداختن جنگی علیه نوار غزه، عملاً با صدور بحران داخلی به خارج از سرزمین های اشغالی، خود را در صحنه سیاست داخلی بالا کشید. اما وی اکنون با عبور از جنگ دوباره افول یافته، به همان جایگاه قبل از جنگ سقوط کرده است.

عامل سقوط دوباره «نتانیاهو»

در نظرسنجی انجام شده توسط شبکه 13 رژیم صهیونیستی- که نتایج آن در بالا ذکر شد- 64 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی معتقدند، «نتانیاهو»، در مقابل احزاب مذهبی تسلیم شده است و تنها 23 درصد مخالف این دیدگاه هستند.

در همین نظرسنجی 23 درصد از حامیان حزب «یش عتید» و 19 درصد از حامیان حزب «اتحاد ملی» که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند معتقدند مخالفان دولت باید از مذاکرات اصلاحات قضایی- که با ائتلاف کابینه از یک ماه قبل تاکنون در حال پیگیری است- خارج شوند.

دلیل این امر آن است که «نتانیاهو» با وجود عقب نشینی موقت از ادامه روند تصویب لایحه اصلاحات قضایی- که حدود 2 ماه قبل انجام داد- طی روزهای اخیر اعلام کرده است که پس از تصویب لایحه بودجه، روند اصلاحات قضایی را ادامه خواهد داد.

نتانیاهو گروگان اصلاحات قضایی

«نتانیاهو» اگر از استمرار روند اصلاحات قضایی عقب نشینی کند، ائتلاف کابینه را از دست خواهد داد؛ چرا که او به اعضای ائتلاف این وعده را داده است که این لایحه را به تصویب خواهد رساند و اصلاحات قضایی مدنظر اعضای ائتلاف را اجرایی خواهد کرد. شرطی که تعهد «نتانیاهو» به انجام آن موجب تشکیل کابینه جدید شده است.

از سوی دیگر روند نظرسنجی‌ها نشان می دهد، همین اصلاحات قضایی مد نظر «نتانیاهو» و اعضای کابینه، نقطه ضعف آنها در افکار عمومی رژیم صهیونیستی است و به محض بازگشت به آن از حمایت افکار عمومی تهی می‌شوند.

افول جایگاه نتانیاهو در نظرسنجی‌ها، به دلیل تصمیم برای از سرگیری روند تصویب اصلاحات قضایی، با وجود جنگی که علیه نوار غزه به راه انداخت نشان می دهد حالا «نتانیاهو» در دام اصلاحات قضایی گرفتار شده است و در دو راهی قرار گرفته که باید بین تداوم جایگاه و حفظ ائتلاف کابینه یکی را حفظ کند.

مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.