ناحیه نوآوری دانشگاه تهران با مساحت ۸۰۰ هکتار افتتاح می‌شود

تسنیم . ۱۴۰۲/۳/۶،‏ ۱۳:۴۶


رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: ناحیه نوآوری و شهر دانش دانشگاه تهران، در مساحت ۸۰۰ هکتار واقع شده است و از این میزان ۷۵۰ هکتار مربوط به ناحیه نوآوری و ۵۰ هکتار مربوط به شهر دانش دانشگاه تهران می‌ود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دکتر علی اسدی؛ رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در نشست خبری امروز با اشاره به افتتاح ناحیه نوآوری تهران اظهار کرد: این ناحیه با شعار زندگی پایدار، هوشمند و سبز به وسعت 750 هکتار روز چهارشنبه 10 خردادماه به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه تهران در اکثر زمینه‌ها کمک‌کننده توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری بوده است، اظهار کرد: این ناحیه نوآوری طی امضای تفاهم‌نامه‌ای میان دانشگاه تهران، شهرداری تهران،‌ معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و وزارت علوم افتتاح خواهد شد.

اسدی با اشاره به شعار این ناحیه توضیح داد: هدف ما از انتخاب این شعار آن بوده است که منطقه بتواند از منابع موجود در جامعه حداکثر بهره‌برداری را داشته باشد به گونه‌ای که این منابع محدود بتواند نیازهای مردم را برآورده کند ضمن آنکه نسل‌های آتی نیز از مزایای آن بهره‌مند شوند.

وی، ایجاد شهر هوشمند، تولید هوشمند و سلامت پارک را از مزایای این ناحیه هوشمند دانست که مردم ناحیه از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد، ادامه داد: ناحیه هوشمند به ناحیه جغرافیایی محدودی گفته می‌شود که از ارتقای صاحبان ایده، استارت‌آپ‌ها و صاحبان ایده تا توسعه زیست‌بوم نقش دارند همچنین این نواحی باید بتوانند از منابع متنوع علمی، آموزشی، فناوری و زیرساختی به نحو بهینه‌ای بهره‌برداری کند.

وی حضور همه بازیگران اکوسیستم نوآوری و فناوری را از دیگر ویژگی‌های ناحیه نوآوری نام برد و یادآور شد: ناحیه نوآوری همچنین یک ناحیه تخصصی و مبتنی بر نوآوری است.

رئیس پارک فناوری دانشگاه تهران شبکه، زیرساخت و اقتصاد را از 3 دارایی‌های مهم ناحیه نوآوری عنوان کرد و گفت: اگر تمام شرایط توسعه اکوسیستم نوآوری فراهم شود ولی شبکه ارتباطی منسجمی میان منابع و بازیگران وجود نداشته باشد، در تحقق اهداف موفق نخواهیم شد.

اسدی، جذب استعدادها، خلق محصولات دانش‌بنیان، بین‌المللی شدن بازیگران و ریسک‌زدایی از صاحبان ایده را از کارگروه‌های این ناحیه نام برد و اظهار کرد: ارتقای کمی و کیفی زیست بوم نواوری و تبدیل شدن به محور نوآوری را اهداف این ناحیه به شمار می‌رود. 

 وی با بیان اینکه ناحیه نوآوری و شهر دانش دانشگاه تهران، در مساحت 800 هکتار واقع شده است، گفت: از این میزان 750 هکتار مربوط به ناحیه نوآوری و 50 هکتار مربوط به شهر دانش دانشگاه تهران می‌شود.

به گفته وی، جغرافیای شهر دانش دانشگاه تهران در محدوده جغرافیایی حد فاصل بلوار کشاورز در شمال، خیابان کارگر در غرب، خیابان انقلاب در جنوب و خیابان وصال در شرق است.

وی ادامه داد: ناحیه نوآوری تهران در محدوده بزرگراه حکیم در شمال، بزرگراه شهید چمران در غرب، بزرگراه شهید گمنام و خیابان مطهری در جنوب، بزرگراه مدرس در شرق واقع شده است.

اسدی اضافه کرد: در حال حاضر 300 شرکت دانش بنیان در دانشگاه تهران مستقر شده است.

مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.

    اخبار مشابه