تصاویری از نقطه صفرمرزی لبنان و فلسطین اشغالی به مناسبت آزاد سازی جنوب لبنان

شفقنا . ۱۴۰۲/۳/۶،‏ ۱۳:۴۱


شفقنا- تصاویری از نقطه صفرمرزی لبنان و فلسطین اشغالی به مناسبت عید مقاومت

مارون الرأس یکی از روستاهای جنوبی لبنان است که در بخش بنت جبیل و استان النبطیه قرار دارد، مارون الرأس حدود یک کیلومتر با مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی فاصله دارد و اهمیت نظامی آن از آنجاست که در بلندی‌های مرتفعی قرار دارد که به بخش‌های مهمی از جنوب لبنان و شمال سرزمین‌های اشغالی مشرف است، مارون الرأس بر 14 شهرک صهیونیست‌نشین اشراف دارد، این روستا در 125 کیلومتری جنوب بیروت قرار دارد و کمتر از 1000 هکتار مساحت دارد.

مارون الرأس حدود 5 هزار نفر جمعیت دارد و اکثریت قریب به اتفاق آنها یعنی حدد 99 درصدشان شیعه هستند، در این روستا 400 منزل مسکونی وجود دارد. مارون الرأس یکی از نمادهای مقاومت لبنان در جنوب این کشور است که این روزها نیز با برپایی نمایشگاه‌های متعدد از جمله بوستان فرهنگی «پارک ایران» به محلی برای بازدید لبنانی ها تبدیل شده است.

پس از پایان جنگ 33 روزه سال 2006، جمهوری اسلامی ایران به پاس مقاومت های مردم این منطقه، اقدام به تاسیس پارکی به نام پارک ایران کرد. این پارک با هدف معرفی فرهنگ غنی ایران اسلامی و ترویج آن، اقداماتی نظیر احداث تعدادی استراحتگاه به تعداد استانهای کشورمان ایران و به نام آن استان ها انجام داده است. مسجد این پارک به شکل قدس شریف ساخته شده است. زمین فوتبال، پینت بال و … از دیگر امکانات موجود در این پارک است.

مارون الرأس به لحاظ موقعیت استراتژیک خود و نزدیکی که با مرزهای رژیم صهیونیستی دارد، اولین منطقه ای بود که در جنگ 33 روزه مورد طمع صهیونیست‌ها قرار گرفت، اما حمله های متعدد به این روستای کوچک با مقاومت  حزب‌الله مواجه شد.

لازم به ذکر است ۲۵ مه سال ۲۰۰۰ مقارن با ۵ خرداد ۱۳۷۹، رژیم صهیونیستی شکست بزرگی از حزب‌الله لبنان متحمل شد و بعد از حدود 20 سال، ناگزیر به خروج از جنوب لبنان شد. این روز به عید مقاومت و آزاد‌سازی لبنان معروف است.

عکس: حبیب الله عباسی

مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.

    اخبار مشابه