صالح مصطفوی: مجیدی 10 سال دیگر به استقلال برمی‌گردد

مستقل آنلاین . ۱۴۰۲/۳/۶،‏ ۱۳:۲۵


من یک پسر بزرگ ۱۷ ساله دارم و برای شرایط بهتر تحصیلی، دانشگاه این تصمیم خانوادگی را گرفتیم.

صالح مصطفوی دستیار مورد اعتماد فرهاد مجیدی در سال‌های اخیر، در پایان این فصل از رقابت‌های لیگ امارات، از کادرفنی اتحاد کلباء جدا شد تا برای ادامه زندگی شخصی و همچنین ادامه فعالیت حرفه ای به کانادا مهاجرت کند.

مصطفوی یکی از دستیاران مجیدی در لیگ بیست و یکم بود که توانست با استقلال قهرمان لیگ برتر شود. او درخصوص اتفاقات اتحاد کلباء، عملکرد ساپینتو، دربی پایتخت و بازگشت مجیدی صحبت کرد.

ابتدا درباره مهاجرتت صحبت کنیم. چرا این تصمیم را گرفتی؟

دلیل اصلی جدایی من از اتحاد کلباء، بحث مهاجرت من بود. این موضوع نیز یک برنامه دراز مدت سه، چهار ساله بود. من یک پسر بزرگ ۱۷ ساله دارم و برای شرایط بهتر تحصیلی، دانشگاه این تصمیم خانوادگی را گرفتیم.

این احتمال وجود دارد که در کانادا مربیگری کنی؟

فوتبال کانادا رو به پیشرفت است و برنامه‌های استعدادیابی قدرتمندی در حال انجام است. آنها برای جام جهانی ۲۰۲۶ برنامه ریزی کرده اند. چند سالی است که لیگ داخلی کانادا راه افتاده است. تا پیش از این چند تیم این کشور در لیگ MLS آمریکا شرکت می‌کردند. من نیز نمی‌توانم از فوتبال دور باشم. باید ببینیم در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد.

کلباء در لیگ هشتم شد. مدیران باشگاه از این نتیجه راضی بودند؟

کلباء در لیگ هشتم شد ولی با توجه به کیفیتی که ارائه می‌کرد، می‌توانست امتیازات بیشتری داشته باشد و رتبه بهتری کسب کند. مدیران هم از شکل بازی و هم از فرم استفاده از بازیکنان و جایگاه تیم در جدول راضی بودند. رتبه هشتم، بهترین رتبه تاریخ باشگاه بوده است.

در خیلی از بازی‌ها، کلباء در وقت‌های تلف شده نتایج را از دست میداد. علت این موضوع چه چیزی بود؟

درست است، در خیلی از بازی‌ها، نتایج در دقایق آخر عوض شد. البته برعکس این اتفاق نیز رخ داد. مثلا در بازی با الشارجه ما در دقایق پایانی به گل رسیدیم. یا حتی در دیدار برابر الوصل در دقیقه ۱۰۰ صاحب پنالتی شدیم ولی آن را از دست دادیم. به نظر من یکی از دلایلی که باعث شد این قضیه بولد شود، بخاطر جام جهانی بود. بعد از آن مسابقات، در امارات وقت‌های تلف شده بیشتری گرفته می‌شد. مثلا گلی که در دقیقه ۹۵ به ثمر می‌رسد، مانند گل‌های دقیقه ۸۵ است. نیمکت کلباء کلا از بازیکنان جوانی تشکیل شده بود و فرهاد اعتقاد داشت از بازیکنان جوان خود باشگاه استفاده کند. فکر می‌کنم بخاطر کم تجربگی بازیکنان و جوانی تیم ما بود. این اتفاق برای تیم‌های باتجربه کمتر رخ می‌داد. فکر می‌کنم دلیل اصلی همین بود.

بارها و بارها نام بازیکنان ایرانی مانند قایدی، مغانلو و حسین زاده برای پیوستن به کلباء مطرح شد. آیا این بازیکنان اصلا در خرید لیست فرهاد بودند؟

در نیم فصل که قرار بود مهاجم بگیریم، با بازیکنان مختلفی صحبت شده بود. بجز مهدی قایدی که با استقلال قرارداد داشت و در اختیار این تیم بود، دیگر بازیکنانی که نام بردید، در نیم فصل مدنظر بودند. ولی شرایط باشگاه طوری پیش رفت که نتوانستیم در نقل و انتقالات بازیکنی که مدنظر داشتیم را جذب کنیم. آنها همه بازیکنان بزرگی هستند ولی کلا نظر آقای مجیدی این بود که از استقلال بازیکنی گرفته نشود. به ویژه اینکه استقلال در کورس قهرمانی بود. ابتدای فصل نیز همین نظر را داشتند. حتی اول فصل و زمانیکه باشگاه استقلال خواستار تمدید قرارداد رافائل سیلوا شد، آقای مجیدی از جذب این بازیکن صرف نظر کرد. کلا نظر ایشان این بود زمانیکه استقلال بازیکنی را می‌خواهد، هم برای آن بازیکن بهتر است راهی این تیم شود و هم اینکه ضربه ای به استقلال وارد نشود، بهتر است.

مدیران به فرهاد برای فصل بعد، قول بودجه خوبی را داده اند؟ او می‌تواند بازیکن بزرگ خارجی بگیرد؟

شاید کلباء از نظر بودجه ای، جزو سه تیم آخر لیگ امارات باشد. من فکر نمی‌کنم آنها بودجه چندانی وجود داشته باشد که بازیکن خیلی بزرگ و نامدار خارجی بتوانند جذب کنند. یکی از دلایل رضایت مدیران باشگاه از آقای مجیدی، این بود که با همان بودجه محدود توانست از تیم‌هایی مانند النصر که بودجه خیلی بیشتری داشتند، نتایج بهتری بگیرند. یا در برابر تیم‌هایی که بودجه‌های سرسام آوری دارند، توانستیم نتایج خوبی کسب کنیم و بازی بهتری ارائه دهیم.

خیلی از هواداران مجیدی امیدوار بودند که فصل بعد هدایت تیم بزرگتری مانند الوصل را برعهده بگیرد. فکر می‌کنی این اتفاق در آینده برای او رخ خواهد داد و اینکه فرهاد به مربیگری در اروپا فکر می‌کند؟

واقعیت این است که پیشنهاداتی بود. در همان نیم فصل نیز پیشنهاداتی وجود داشت که آقا فرهاد به تیم‌های بزرگتر برود. ولی داستان این است وقتی شما وارد لیگ جدیدی می‌شوید، شناخت از بازیکنان، تیم‌ها، فلسفه حریفان زمان می‌برد. حسن آقا فرهاد این بود که به جو کلی لیگ امارات تسلط داشت. آن چیزی که برای رسانه‌ها، هواداران و مدیران مهم است را به آن مسلط بود و این مسائل عملکرد امسال مجیدی را جلو انداخت. ولی تصمیم بر این شد که یک سال دیگر در کلباء بمانند و ان‌شاءالله بتوانند با کسب نتایج بهتر، به تیم بهتری بروند. قطعا هدف ایشان همین است که در یک تیم بزرگ تر یا اروپا مربیگری کنند. اما نکته ای که وجود دارد این است که واقعا مربیگری در لیگ امارات خیلی کار بزرگی است. ما یک مربی در الوحده داشتیم که هفته چهارم او را اخراج کردند و فورا راهی لیگ اسپانیا شد و در لالیگا مربیگری کرد. این یعنی مربی‌های بزرگی به امارات می‌آیند. به عنوان مثال، خوان آنتونیو پیزی مربی خیلی بزرگی است. حالا انتخاب شدن برای یکی از این چهارده تیم و رقابت با این مربیان بزرگ و نتیجه گرفتن جلوی آنها، یک افتخار است. درست است که نام آن لیگ امارات است ولی انگار کلکسیونی از مربیان صاحب ایده و تئوری است که در یک جا جمع شده اند و رقابت با اینها کار بزرگی است. فکر می‌کنم شاید لیگ امارات از یک سری لیگ‌های دیگر مانند بلژیک یا پرتغال، از نظر کیفیت مربیان، اگر بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. مربیگری در لیگ امارات واقعا کار بزرگی است و من نیز به این موضوع افتخار می‌کنم. از آقای مجیدی تشکر می‌کنم که به من این فرصت را دادند تا کنارشان باشم و این تجربه را داشته باشم. برای خود آقا فرهاد نیز چالش بزرگ، جالب و جذابی است. بنابراین فکر می‌کنم مربیگری در لیگ امارات کمتر از مربیگری در لیگ‌های درجه دو و سه اروپایی نباشد.

با وجود تمدید قرارداد مجیدی با کلباء، اما خیلی از رسانه‌های مجازی (که شاید برای به حاشیه بردن استقلال بوده) همیشه فرهاد را جانشین ساپینتو معرفی می‌کردند. واکنش مجیدی به این اخبار چی بود؟

شاید خیلی از این اخبار به گوش آقا فرهاد نرسیده باشد و آنها را نخوانده باشد. کلا آقای مجیدی چندان به حواشی توجه نمی‌کند و کار خودش را انجام می‌دهد. از مدت‌ها قبل معلوم بود که قرار است فصل بعد در کلباء باشند و تمرکزشان کامل آنجا بود. هر چند که به عنوان یک هوادار، نتایج استقلال را پیگیری می‌کرد و قلبا دوست داشت تا این تیم نتیجه بگیرد و قهرمان شود. اصلا این بحثی که مطرح شده بود، درست نبود. تمرکز ایشان کامل روی باشگاه کلباء بود. به عنوان یک هوادار، پیشکسوت، بازیکن و مربی سابق نتایج را پیگیری می‌کرد. ما می‌دیدیم که چقدر قلبا دوست دارد استقلال نتایج مثبت بگیرد و هواداران خوشحال شوند.

دربی را دیدی؟ به نظرت علت شکست استقلال چه چیزی بود؟

دربی بازی مهمی‌بود و اگر استقلال مساوی هم می‌گرفت، شانس قهرمانی داشت. پرسپولیس قهرمان شد، به این تیم، کادرفنی که خیلی از آنها دوستانم هستند و هوادارانشان تبریک می‌گویم و واقعا موفقیت بزرگی به دست آوردند. ولی من فکر می‌کنم به طور کلی، استقلال امسال فوتبال بهتر و با کیفیت تری نسبت به پرسپولیس انجام داد، بخصوص از لحاظ خلق موقعیت. من فکر می‌کنم این تیم با دید از بالا وارد بازی شد. استقلال در دقایق اولیه یک سری موقعیت ایجاد کرد ولی استفاده نکردند. ولی دربی بازی لحظه‌هاست. در خیلی از دربی‌ها طی سالهای گذشته دیده بودیم که کلا پنج موقعیت در بازی ایجاد می‌شود که سه مورد آن به گل تبدیل می‌شود. فکر می‌کنم شاید دلیلش این بود که شرایط جدولی استقلال بهتر بود و بچه‌ها از کسب پیروزی اطمینان داشتند. شاید پرسپولیس تلاش بیشتری کرد و استراتژی مناسب تری انتخاب کرد. البته نظر من این است اگر آن پنالتی دقایق ابتدایی بازی برای استقلال گرفته و به گل تبدیل می‌شد، بازی کاملا بر می‌گشت. شما می‌دانید استقلال تیمی‌است که روی ضدحملات بسیار خطرناکی است. تیمی‌که قایدی، محبی و ارسلان مطهری که سه بازیکن سرعتی زهردار هستند، در خط حمله اش بازی می‌کنند، چنانچه در دقایق ابتدایی به گل برسد، تیم حریف را نابود می‌کند. من فکر می‌کنم اگر آن پنالتی گرفته و به گل تبدیل می‌شد، شاید استقلال حتی می‌توانست با اختلاف چند گل بازی را ببرد. امیدوارم در بازی فینال جام حذفی، استقلال برنده بازی باشد و جام را برنده شود و سپس در سوپرجام بتوانند دربی را پیروز شوند و ان‌شاءالله ۲ جام خوشگل به هواداران تقدیم کنند.

کلا نظرت درباره ساپینتو و استقلال تحت هدایت او چیست؟

آن چیزی که به عنوان هوادار از دور دیدم، ساپینتو یک مربی با انرژی است و توانسته است تیم را متحد و یکدست کند. اوایل اینجوری فکر می‌کردم که با توجه به تعداد خیلی زیاد بازیکنان، آن یکدست شدن و تیم شدن در استقلال داستان شود. ولی بزرگان تیم مانند روزبه چشمی‌و سیدحسین حسینی به ساپینتو خیلی کمک کردند. تیم واقعا یکدست و همدل است. بازیکنان با همدیگر رفیق هستند، یک تیم متحدی درست شده و امیدوارم بتوانند ۲ جام پیش رو را بگیرند. به نظرم استقلال تیمی‌است که در خلق موقعیت خیلی خوب کار می‌کند، بخصوص اگر از حریف پیش بیفتد، با توجه به سه مهره خیلی زهرداری که دارند، تیم بسیار خطرناکی خواهند بود. به نظرم از نظر انتقال از دفاع به حمله، استقلال بهترین تیم لیگ است.

استقلال باید چند روز دیگر به مصاف پرسپولیس برود. اولا نظر و پیش بینیت درباره بازی چیست و بعد اینکه استقلال باید چه کاری انجام دهد تا در این بازی پیروز شود؟

درباره دربی صحبت کردم. اما به نظر من استقلال نباید خیلی باز بازی کند. چون پرسپولیس در خط حمله اش بازیکنانی مانند صادقی، امیری، ترابی و آل کثیر دارد که بازیکنان زهرداری هستند. استقلال برای کنترل این بازیکنان باید برنامه داشته باشد. قطعا برای خط حمله و نقطه قوت خودشان برنامه ریزی کنند. حتما پرسپولیس را آنالیز کرده اند و تیم مقابل نیز همینطور. ولی من فکر می‌کنم با توجه به اینکه نقطه قوت استقلال انتقال از دفاع به حمله است، شاید بهتر است یک خط پرسش را عقب تر بیاورد. بجای اینکه از بالا پرس کند، از خط میانی این کار را انجام دهد و آن زمان از انتقالات استفاده کند و ان‌شاءالله بتواند برنده بازی باشد.

به نظرت کلباء برای فصل بعد نظری روی جذب مهدی قایدی یا هر بازیکن ایرانی دیگه ای دارد؟

واقعا در این زمینه نمی‌دانم برای نقل و انتقالات چه برنامه ای دارند. ولی قطعا شانس جذب بازیکن ایرانی وجود دارد. حالا اینکه بخواهند از استقلال بازیکن بگیرند، فکر نمی‌کنم این اتفاق بیفتد. آقا فرهاد روی بازیکنی که با استقلال قرارداد دارد، برای انتقال به کلباء برنامه ای ندارد. حتی اگر بازیکنی مورد نظر استقلال باشد، مجیدی تمایلی به جذبش ندارد. ولی می‌دانم یک سری بازیکن ایرانی دیگر هستند که آقا فرهاد به آنها اعتقاد دارد. ولی باشگاه اتحاد کلباء استراتژی و بودجه خودش را دارد. معلوم نیست، شاید از کشورهای دیگر بازیکن جذب کنند ولی ما در ایران بازیکنان با کیفیت خیلی خوبی داریم و به نظر من آنها می‌توانند در تیم‌های اماراتی بازی کنند.

به عنوان سوال پایانی، فکر می‌کنی که روزی به همراه فرهاد به استقلال برگردی؟

فکر می‌کنم و حدسم این است احتمالا در سالهای آینده شاید آقا فرهاد به استقلال برگردد، شاید هم نه. امیدوارم استقلال آنقدر خوب نتیجه بگیرد که بتواند ستاره بعدی را کسب کند. چه با حضور ما و چه بدون ما، مهم این است هواداران خوشحال شوند. من ۶ سالی عضو این تیم بودم و جام طلایی را کسب کردیم که به این موضوع افتخار می‌کنم. نمی‌دانم در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد. دوست دارم در آینده خوشحالی هواداران و جام‌های رنگارنگ را ببینیم. در مورد خودم مطمئن نیستم ولی فکر می‌کنم آقا فرهاد یک روزی بازخواهد گشت، این حدس من است. در حال حاضر قطعا برنامه ای برای این موضوع ندارد ولی شاید در ۷ یا ۸ و یا ۱۰ سال آینده، آقا فرهاد به استقلال بازگردد. امیدوارم هر کسی که در استقلال است، چه مربی و چه بازیکن، بتواند موفقیت کسب کند. چون واقعا می‌توانم بگویم بهترین لحظه کاری کل زندگی من، لحظه ای بود که جام طلایی مسجل شد و آن قهرمانی با استقلال، لذت بخش بود. مهمترین هدف من نیز این بود که برای استقلال و هوادارانش، یک کاری انجام دهیم که ماندگار شود. خدا را شکر می‌کنم که این اتفاق رخ داد و برای باشگاه استقلال آرزوی موفقیت و برای هواداران آرزوی شادی و سلامتی دارم.

مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.

    اخبار مشابه