نحوه پرداخت مالیات عملکرد سال 1401 اصناف

راهبرد معاصر . ۱۴۰۲/۳/۶،‏ ۱۵:۲۵


سخنگوی سازمان امور مالیاتی در مورد نحوه پرداخت مالیات عملکرد سال 1401 اصناف و مشاغل گفت: بر اساس تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم، اصناف و صاحبان مشاغل با ورود به سامانه مالیات به راحتی و بدون ارائه اظهارنامه می‌توانند مالیات خود را به صورت قطعی بپردازند.

به گزارش راهبرد معاصر؛ مهدی موحدی بک‌نظر  در مورد نحوه پرداخت مالیات مشاغل و اصناف برای عملکرد سال مالی 1401 گفت: بر اساس قانون نحوه پرداخت مالیات بر عملکرد اصناف و مشاغل از پنجشنبه 4 خرداد ماه شروع شده و تا 31 خرداد ماه ادامه دارد و امسال به شکل خیلی راحت و غیرحضوری از طریق ورود به سامانه سازمان امور مالیاتی صاحبان اصناف و مشاغل می‌توانند مالیات خود را بدون ارائه اظهارنامه به راحتی پرداخت کنند.

وی افزود: امسال طبق روال تا 31 خرداد ماه که مهلت تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی صاحبان مشاغل برای عملکرد سال قبل است، سازمان مالیاتی برنامه‌ریزی کرد تا دغدغه صاحبان مشاغل رفع شود و در یک فرایند شفاف و عادلانه با استفاده از اختیار قانونی که برای سازمان امور مالیاتی در نظر گرفته شده، این افراد می‌توانند از ظرفیت تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم استفاده کنند و بدون ارائه اظهارنامه از طریق سامانه الکترونیکی مالیات خود را به صورت مقطوع مشاهده کرده و پرداخت کنند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: برای همه دارندگان کسب و کارهای کوچک و اصناف مختلف کسانی که زیر یک سقف درآمد و فروش داشته‌اند که این سقف به میزان 6 میلیارد و 720 میلیارد تومان برای سال 1401 در نظر گرفته شده است، افرادی که در این سقف و کمتر از آن درآمد داشته‌اند، در قالب تبصره 100 قانون مالیات‌ها می‌توانند وارد سامانه شده و مالیات مقطوع خود را ببینند و آن را به صورت یا حداکثر در 4 قسط بپردازند و نیازی به ارائه اظهارنامه مالیاتی هم ندارند.

وی گفت: اگر کسی با ورود به سامانه میزان مالیات تعلق‌گرفته برای مشاغل را قبول نکرد، در آن صورت باید اظهارنامه بدهد و از توافق خارج می‌شود و در آن صورت اظهارنامه او با دقت توسط کارشناسان سازمان مالیاتی بررسی خواهد شد.

موحدی بک‌نظر تصریح کرد: کلیه دارندگان مشاغل و فعالان اصناف می‌توانند به سامانه سازمان امور مالیاتی به نشانه مالیات من https://my.tax.gov.ir وارد شده و ظرف دو سه دقیقه با دو کلیک در قالب تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات تعلق‌گرفته به خودشان را ملاحظه کرده و بپردازند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: تقریبا 95 درصد اصناف و صاحبان مشاغل در این طبقه‌بندی قرار می‌گیرند و با توجه به اینکه آخرین مهلت تا پایان خردادماه است، توصیه می‌شود صاحبان مشاغل و اصناف هرچه سریع‌تر وارد سامانه سازمان مالیاتی شده و با مشاهده مالیات خود آن را بپردازند.

وی افزود: سال گذشته 3.1 میلیون نفر از صاحبان مشاغل و اصناف در قالب تبصره ماده 100 قانون مالیات‌ مستقیم، مالیات خود را پرداخت کردند که این رقم نسبت به 4 میلیون و 450 هزار واحد صنفی، حدود 70 درصد اصناف را شامل می‌شود.

موحدی بک‌ نظر در مورد اینکه برخی از اصناف اقدام به جمع‌آوری کارتخوان‌ها می‌کنند و به مشتریان اجبار می‌کنند که از طریق کارت به کارت کردن و یا پول نقد هزینه خدمات آنها را بپردازند، گفت: بر اساس نگاه داده‌محور و هوشمند داده‌بنیان تمام اطلاعات تراکنش‌های بانکی صاحبان مشاغل و کسب و کارها و همه مردم جمع‌آوری شده و تراکنش‌ها بر اساس الگوریتم خاصی تعریف و شناسایی می‌شود و کسانی که فرار مالیاتی دارند و یا از دستگاه کارتخوان استفاده نکرده‌اند، شناسایی می‌شوند و مالیات متعلق به آنها طبق آن الگوریتم‌ها محاسبه و اخذ می‌شود و نیازی به فقط تراکنش‌های دستگاه‌های کارتخوان نیست.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی در مورد اینکه آیا قانون مالیات بر مجموعه درآمد تصویب شده است که بخواهید از مجموعه تراکنش‌ها مالیات بگیرید، گفت: برای صاحبان اصناف و مشاغل پرونده مالیاتی باز شده است و آنهایی که حساب آنها را رسیدگی کنیم، اگر پرونده نداشته باشند برایشان باز می‌کنیم و ما می‌خواهیم با کسانی که فرار مالیاتی دارند مقابله کنیم، بنابراین اطلاعات همه افراد چه صاحبان مشاغل و چه اصناف و دیگران را بررسی و حساب‌هایی که تجاری است شناسایی می‌کنیم و بر اساس تراکنش‌ها و تشکیل پرونده مالیاتی از آنها مالیات می‌گیریم.

وی در مورد فرار مالیاتی برخی بنگاه‌های املاک و خودرو که به معاملات قولنامه‌ای روی می‌آورند و مبالغ را به صورت کارت به کارت جابجا می‌کنند، گفت: برخی از صنوف طبق قانون الزام در به‌ کارگیری دستگاه پوز یا پایانه فروشگاهی ملزم هستند بر اساس جزء 2 بند (ز)، تبصره 6، قانون بودجه 1401 پزشکان، پیراپزشکان، مامایی، دندانپزشکی، وکلا و مشاوره خانواده الزام دارند دستگاه کارتخوان و پوز نصب کنند و کسانی که از آن استفاده نکنند، از شمول تبصره 100 خارج می‌شوند و باید حتما اظهارنامه مالیاتی بدهند و به اظهارنامه آنها به دقت رسیدگی می‌شود.

موحدی بک نظر گفت: طبق الگوریتم‌هایی که در سازمان مالیاتی طراحی شده است، حساب‌های تجاری و یا مشکوک به تجاری با تراکنش‌های بالا شناسایی می‌شود و همچنین کسانی که با کارت‌های اجاره‌ای به فعالیت تجاری می‌پردازند، براساس همین الگوریتم‌ها شناسایی می‌شوند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی از مردم درخواست کرد به هیچ وجه شماره حساب و یا کارت بانکی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و یا آن را اجاره ندهند، چون طبق قانون تمام مبادلات هر شماره حساب و کارت شناسایی و مشمول مالیات می‌شود و افراد با اجاره دادن شماره حساب و یا کارت بانکی خود به صاحبان مشاغل، درواقع خود را به دردسر می‌اندازند و مالیات آن را باید طبق قانون پرداخت کنند./فارس

مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.