هشدار؛ این عادت روزانه منجر به زوال عقل می‌شود

راهبرد معاصر . ۱۴۰۳/۴/۲۱،‏ ۱۹:۱۳


محققان در لندن دریافته‌اند که وقتی صحبت از حفظ عملکرد شناختی با افزایش سن می‌شود، کنار گذاشتن سیگار مهمترین عامل است.

به گزارش راهبرد معاصر؛ سیگار کشیدن ممکن است تاثیرگذارترین عامل در ابتلای افراد مسن به زوال عقل باشد. این مسئله نگران کننده حاصل نتایج یک مطالعه در ۱۴ کشور اروپایی است. محققان در لندن دریافته‌اند که وقتی صحبت از حفظ عملکرد شناختی با افزایش سن می‌شود، کنار گذاشتن سیگار مهمترین عامل است.

این مطالعه که در Nature Communications منتشر شد، بیش از ۳۲هزار نفر از بزرگسال بین ۵۰ تا ۱۰۴ سال را به مدت ۱۵ سال تحت نظر داشته است. با بررسی ۱۶ ترکیب مختلف سبک زندگی، محققان توانستند اثرات سیگار، مصرف الکل، فعالیت بدنی و تماس اجتماعی را بر زوال شناختی تشخیص کنند.

نتایج قابل توجه بود. صرف نظر از سایر عوامل سبک زندگی، افراد غیرسیگاری به طور مداوم نرخ کاهش شناختی را در مقایسه با افراد سیگاری نشان می‌دهند. این یافته نشان می‌دهد که ترک سیگار یا هرگز شروع نکردن می‌تواند حیاتی‌ترین قدم در حفظ عملکرد مغز با افزایش سن باشد.

دکتر میکایلا بلومبرگ از دانشگاه کالج لندن می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که در میان رفتارهای سالمی که بررسی کردیم، سیگار نکشیدن ممکن است از نظر حفظ عملکرد شناختی مهم‌ترین آنها باشد».

برای افرادی که قادر به ترک سیگار نیستند، نتایج ما نشان می دهد که انجام سایر رفتارهای سالم مانند ورزش منظم، حذف مصرف الکل و فعالیت اجتماعی ممکن است به جبران اثرات نامطلوب شناختی مرتبط با سیگار کمک کند.

مطالعه خبر در منبع

نظرات کاربران
    برای ارسال نظر، لطفا وارد شوید.